Kasutajatugi:
Skype: kannatanuabi
Keskkonnaga liitumiseks
registreeruge kasutajaks!

Artiklid

Uudne valem aitab oma rahalise turvalisuse taseme välja arvutada

Valdkond: finantskirjaoskus    Avaldaja: Anne Sägi    Keel: eesti    ID: 57

Swedbanki Eraisikute Rahaasjade teabekeskus pakub inimestele uudset võimalust arvutada välja oma turvakapitali indeks, mis näitab, kui hästi oled Sina ja Sinu pere kaitstud majanduslike ootamatuste vastu.


Tegu on võrdlemisi lihtsa valemiga, mille loogika on sarnane kehamassi indeksi arvutamisele. Igaüks, kes teab oma igakuise sissetuleku suurust ja seda, kui suurel hulgal on tal sääste ja laene ning kui suure summa peale on tehtud kindlustus, saab välja arvutada, kas on end piisavalt ebamugavate majandusolude puhuks kindlustanud?


Säästude hulka arvatakse sularaha ja arvelduskontol seisev raha, samuti hoiused, väärtpaberid ja muud kiiresti realiseeritavad varad, välja arvatud eluase. Laenukohustuste hulka tuleb arvestada kõik lühema- ja pikemaajalised laenud, selahulgas järelmaksud ja krediitkaardid. Elukindlustuse summale liidetakse ka laenukindlustus. Valemit saab kasutada ka terve pere turvakapitali indeksi väljaarvutamiseks, võttes arvesse kõigi leivateenijate elukindlustuse, laenude ja sissetulekute andmed. Indeksi arvutamiseks peab netosissetulek olema suurem kui 0 eurot.


Valem näeb välja järgmine:

*sulgudes olev arvutus lisa ainult siis, kui keegi sõltub sinu igakuisest sissetulekust (nt lapsed, vanemad, töötu abikaasa või elukaaslane)

 

Turvakapitali indeks, mille arvutaja vastuseks saab, jagab inimesed rahalise kindlustatuse poolest nelja rühma:

  • kriitilises olukorras olevaks (tulemus –10 ja alla selle)
  • Sinu kohustused ületavad väga suurel määral Sinu varasid ja sissetulekuid. Pead oma rahalise olukorra tasakaalustamiseks leidma võimalusi kohustuste vähendamiseks. Mõtle ka regulaarse säästmise alustamisele, et eelkõige tagada rahavaru ootamatute väljaminekute jaoks.
  • Probleemses olukorras olevaks (tulemus –0,5 kuni –10)
  • Sinu kohustused ületavad olulisel määral Sinu varasid ja sissetulekuid. Kui Sinu sissetulekutest keegi sõltub, siis lisatakse kohustuste poolele ka Sinu aastane sissetulek, kuna võetakse arvesse ka kohustused lähedaste ees. Lihtsaim moodus lähedaste kaitsmiseks on sõlmida elukindlustusleping või suurendada olemasoleva kindlustuse summat. Oluline on alustada ka regulaarse säästmisega, et eelkõige tagada rahavaru ootamatute väljaminekute jaoks.
  • Stabiilses olukorras olevaks (tulemus 0 kuni –0,5)
  • Sinu kohustused ja varad on võrdlemisi heas tasakaalus. Siiski on soovitatav suurendada sääste ootamatute väljaminekute tarvis.
  • Turvalises olukorras olevaks (tulemus suurem kui 0)

          Sinu varad ületavad Sinu kohustusi. Võid ennast turvaliselt tunda ning uurida erinevaid investeerimisvõimalusi.

Inimesed, kelle turvakapitali indeks on väga madal, peaksid kohustuste ja varade tasakaalustamiseks leidma võimalusi, kuidas oma rahalisi kohustusi vähendada. Kindlasti tuleks kasvõi vähehaaval alustada säästmisega, et tagada rahavaru ootamatute väljaminekute puhuks.
 

Keskmise tulemuse saajad ehk inimesed, kelle olukord pole küll kriitiline, ent siiski ebakindel, võiksid kaaluda kas elukindlustuslepingu sõlmimist või selle summa suurendamist ning säästmisega alustamist või tänase säästmismahu suurendamist.

Kes aga kuuluvad stabiilsesse või turvalisse gruppi, võivad oma kohustuste ja varade tasakaaluga rahul olla, muretsema ei pea. Siiski ei tähenda see, et edasisest säästmisest võiks loobuda või suurte finantskohustuste puudumisel pole üldse põhjust raha säästa. 

 

Swedpanki Eraisikute Rahaasjade teabekeskuse poolt on loonud ka spetsiaalne turvakapitali kalkulaator, kus lihtsalt arvude sisestamisel leitakse Teile kiiresti vastus ja selgitus, kas ja mida peaksite edaspidi ette võtma, et oma majanduslikku turvalisust parandada.

 

Autor: Anne Sägi

Eraisikute Rahaasjade teabekeskus

Kommentaari lisamine

Kommenteerida saavad ainult registreeritud ja sisse loginud kasutajad.

Kommentaarid