Kasutajatugi:
Skype: kannatanuabi
Keskkonnaga liitumiseks
registreeruge kasutajaks!

Uudised

17. oktoober 2012

Advokatuuriseadus läbis Riigikogus esimese lugemise

Täna oli Riigikogus esimesel lugemisel eelnõu, mis kaasajastab Eesti Advokatuuri töökorraldust, muutes advokatuuri liikmeks võtmise eksami vormi, kaotades vandeadvokaadi vanemabide ametid ning lubades advokaatidel edaspidi oma tegevust reklaamida.Justiitsminister Kristen Michali sõnul on peamiselt tegemist kolme olulisema muudatusega, mis kiirelt kasvaval organisatsioonil aitavad kasvava liikmete arvu ja suureneva töökoormusega paremini toime tulla. „Esimene suurem muudatus teeb advokatuuri struktuuri selgemaks ja lihtsamaks. Nimelt on täna advokatuur kolmetasandiline ehk liikmeteks on vandeadvokaadid, vanemabid ja abid. Peale muudatust saab advokatuur olema kahetasandiline, jäävad vaid vandeadvokaadid ja nende abid,“ lausus Michal.

 


Teine suurem arengumuudatus  on seotud advokaatidele kehtiva reklaamikeeluga. „Sarnaselt kehtivale seadusele jääb ka edaspidi keelatuks reklaam, mis kutsub konkreetset lepingut sõlmima, kasutades ära inimese kohta spetsiifilise info omamise eeliseid,“ sõnas justiitsminister.


„Näiteks juhul, kui advokaat teab, et inimese lähikonnas on keegi lahkunud ning eeldatavalt vajab ta lähiajal esindamist pärimisasjades. Samuti ei tohi advokaat näiteks pöörduda inimese poole, kes on äsja töölt vallandatud ning pakkuda oma teenust töövaidluses. Muudatus seaduses annab aga loa enda tegevusele meedias reklaami teha, see leevendab praegu kehtivat absoluutset reklaamikeeldu,“ ütles Michal.


Kolmanda muudatuse vajadus tuleb advokatuuri liikmeskonna kasvust ning on seotud advokatuuri vastuvõtmisega. Hetkel on advokaadieksamil põhirõhk suulisel osal. Selline korraldus aga ei vasta enam organisatsiooni suurusele ning edaspidi liigub põhirõhk kirjalikule osale, mis võimaldab eksamineerida korraga suuremat hulka kandidaate, kuna õigusteadmiste kontrolli on kiirem ja lihtsam läbi viia kirjaliku eksamiga.


Eelnõuga muudetakse ka advokatuuri üldkogul osalemise korda. Seni ei olnud võimalik advokaadil volitada kolleegi ennast seal esindama. Edaspidi on ühel advokaadil võimalik üldkogul esindada kahte kolleegi. Nimelt on advokaadil eelnõu jõustumisel võimalik edaspidi volitada teist advokaati enda eest üldkogul osalema ja hääletama otsuste vastuvõtmisel. Sellise muudatuse tingis advokatuuri liikmeskonna kiire kasv ja vajadus leida võimalused sisuliste debattide pidamiseks ka üldkogudel.


Eesti Advokatuur asutati 1919. aastal ning siis oli liikmeid 35. Tänaseks on liikmete arv ületanud 800 inimese piiri ning 2020. aastaks kasvab liikmeskond eeldatavalt 1200 inimeseni.


Eelnõu on kättesaadav Valitsuse eelnõude Infosüsteemist.

 

 

Avaldaja: Kaisa Lutter

Allikas:

Kommentaari lisamine

Kommenteerida saavad ainult registreeritud ja sisse loginud kasutajad.

Kommentaarid

Telli e-konsultatsioon
Telli dokument
Hakka eksperdiks