Kasutajatugi:
Skype: kannatanuabi
Keskkonnaga liitumiseks
registreeruge kasutajaks!

Uudised

01. aprill 2016

Majanduskuritegevus ei maga

Marie Rosin, Inforegister asutaja/juht

16. märtsil korraldatud majanduskuritegude konverentsil esines Eesti Võlausaldajate Liidu juhatuse liige ja Inforegister.ee looja Marie Rosin oma julgete ideede ja seisukohtadega, mille tulemusel tekkis äge diskussioon ja arutelu eesti ärimaastikul toimuva muutmiseks.

Marie Rosin jagas alates 2000. aastast eesti majanduses toimuva neljaks ajatsükliks, kus 2000-2004 aastatel oli üldiseks mentaliteediks võlgu jäämine taunitav. Organiseeritud kuritegevus käis offshorefirmade kaudu ja sedagi esines suhteliselt minimaalselt. 2005 – 2008 aastaid iseloomustas imeilus õhku täis õitseaeg, kus kõik said rikkaks, ettevõtjateks hakkasid ka need, kellel ettevõtlusest ei olnud just väga pädevaid teadmisi.



2009- 2013 aastatel toimus olelusvõitlus, kus vahendeid valimata tehti kõik selleks, et elada paremate ja kõrgemate elustandardite järgi. Kaotajaks jäid need, kelle eetika- ja moraalinormid ei lubanud ebaeetilist käitumist. 2014-2016 aastatel muutus Eesti läbi ja lõhki tankistide riigiks, kus nii maksupettuste kui ka võlausaldajate krediidipettustel põhinev massiline must äri õitses ja õitseb siiani erakordselt hästi.

Eestis lõpetab maksejõuetuse tõttu praegu keskmiselt 7000 ettevõtet aastas ja see number on suurenenud aastast aastasse. Ainuüksi variisikute omandis on täna üle 10 tuhande ettevõtte, mille koguvõlgade maht on ligikaudu 360 miljonit eurot, mis kindlasti ei ole lõplik summa, sest meile pole teada kogu infot erasektori võlgade kohta.

Marie Rosin kommenteeris praegust olukorda väga julgelt: “Kõik, mis ei ole keelatud, on järelikult lubatud ja mis on lubatud, on järelikult tolereeritud!” Riigi poolt kaotati ära kriminaalkaristus juhatuse liikmele, kes põhjustab maksejõuetuse, varjab vara või ei esita pankrotiavaldust. Ettevõtjatel on endil hoolsuskohustus kontrollida äripartnerite tausta ja taustakontrolliks ei piisa enam ammu lihtsast ettevõtte tausta uuringutest. Vajalik on kontrollida juhatuse liikme maksekäitumise mustreid temaga seotud ettevõtetes ja ka endistes ettevõtetes, sest inimene ei muutu, kui ta on juba korduvalt kasutanud oma kreditoorsete võlgnevuste mahakandmiseks ühesugust taktikalist käitumist. Seda näitab ka meie analüüs maksejõuetute ettevõtete juhatuste liikmete võrgumeetrikate kohta.

Ettevõtjatele on loodud ettevõtluskeskkonna pinnas, kus tänane edukas ettevõte on homme tankisti valduses ilma, et võlausaldaja oleks sellest informeeritud. See on äärmiselt ebaõiglane, et võlausaldaja peab selle nõude omavahenditest kinni maksma ehk kuludesse kandma kogu nõude (netokulu + saamatajäänud kasumimarginaali)  ja kõigele sellele lisaks kogu summa pealt maksma riigile 20% käibemaksu.  Siin on riik selgelt maandanud enda riskid ja pannud täisvastutuse ausale ettevõtjale!

Eesti Võlausaldajate Liit on kokku pannud maksejõuetuskomisjoni revisjonile esitamiseks ettepanekud ja võimalikud meetmed olukorra lahendamiseks, mis kõik vajavad seaduslikku regulatsiooni. Ettepanekutega saad tutvuda EVUL-i lehel.

Ettepanekute realiseerimist ei saa oodata üksnes justiitsministeeriumi tegutsemist, sestap lubab EVUL koostöös majanduskuritegude bürooga osaleda edasises tegevuses ärimaastiku puhastamisel. Olukorra muutmine ja ausa ettevõtluskeskkonna loomine on meie kõigi huvides!

 

Allikas: Inforegister / Inforegister.ee blogi

Lisainfo: 19099 l info@inforegister.ee


Majanduskuritegevuse tõkestamise koostöökonverents FIN-EST ECC 2016
IV paneel - Riskijuhtimine ja taustakontroll era ja avalikus sektoris



Eeskõnelejad:
Inforegister, asutaja ja juht Marie ROSIN

Eesti Politsei- ja Piirivalveamet, sisekontrollibüroo juht Raul VAHTRA

Kommentaari lisamine

Kommenteerida saavad ainult registreeritud ja sisse loginud kasutajad.

Kommentaarid

Telli e-konsultatsioon
Telli dokument
Hakka eksperdiks