Kasutajatugi:
Skype: kannatanuabi
Keskkonnaga liitumiseks
registreeruge kasutajaks!

Uudised

08. juuni 2012

Riigikogu võttis vastu uue korruptsioonivastase seaduse



Kolmapäeval võttis Riigikogu vastu uue korruptsioonivastase seaduse, millega muudab avaliku sektori korruptsiooni ennetamine sisulisemaks ja paindlikumaks. Justiitsministri sõnul on uues seaduses mitmeid uuenduslikke muudatusi – tulevikus muutuvad deklaratsioonid elektrooniliseks, eeltäidetavaks ja avalikkusel lihtsamini leitavaks ning deklareerida tuleb ka vara, mis on ametiisiku kasutuses üle kahe kuu aastas.



Justiitsminister Kristen Michali sõnul määrab uus korruptsioonivastane seadus täpsemalt deklareerimiskohustusega inimesed ja deklaratsioonide sisu ning 2014. aastast alates muutub elektroonilise registri tõttu lihtsamaks ja kiiremaks ka huvide deklareerimine. „Tegemist on ettevalmistamisel väga põhjalikult läbi arutatud seadusega. Sellest põhjalikkusest annab aimu näiteks ka fakt, et selle seaduse eelnõu läbis kooskõlastusringi kokku kolm korda, mille tulemusel korrigeeriti oluliselt näiteks deklarantide ringi, deklaratsioonide kontrollimise õigusi, aga ka seda, kuidas tuleb käituda ametiisikule pakutud soodustustega,“ lausus Michal.


Uue seadusega muutub deklareerimine eeltäidetud deklaratsioonide tõttu deklareerijatele mugavamaks ning samas ka avalikkusele lihtsamini jälgitavaks. „Kuna korruptsiooni ennetamisel on väga suur osa avalikkuse kontrollil,  on oluline anda inimestel ligipääs esitatud deklaratsioonidele, et  kõigil oleks võimalik kontrollida, kas ametiisiku deklareeritud vara on kooskõlas sellega, mida ta igapäevaselt kasutab. Tulevikus on need deklaratsioonid ühest kohast ja elektrooniliselt leitavad – täna see nii ei ole,“ sõnas justiitsminister.


„Suur muudatus toimub ka varade deklareerimisel, kus edaspidi on deklareeritav ka vara, mis on deklareerija kasutuses üle kahe kuu aastas. Samuti on kohustus deklareerida kõik mittemajanduslikud asjaolud, mis võivad sisaldada korruptsiooniohtu – nagu näiteks kõrvaltegevus, millel võib olla seos deklareerija järelvalvatava valdkonnaga, aga näiteks ka seos mõne huvigrupiga,“ ütles minister.


Uue korruptsioonivastase seaduse koostamisel on kasutatud mitmete riikide praktikat ja rahvusvaheliste organisatsioonide juhendites ja uurimustes esitatud soovitusi, kohandades neid Eesti situatsioonile.

Seadus jõustub 2013. aasta 1. aprillil, välja arvatud elektroonilise deklaratsioonide registri osa, mis jõustub 2014. aasta 1. jaanuaril.


Uue korruptsioonivastase seaduse väljatöötamise erinevates etappides osalesid teiste hulgas näiteks ka Ühing Korruptsioonivaba Eesti, prokuratuur, siseministeerium, rahandusministeerium, korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon ja kohalikud omavalitsused.
 
Allikas: 8. juuni 12 / Priit Talv

Kommentaari lisamine

Kommenteerida saavad ainult registreeritud ja sisse loginud kasutajad.

Kommentaarid

Telli e-konsultatsioon
Telli dokument
Hakka eksperdiks